Chłodnice i inne urządzenia wykorzystywane w chłodnictwie

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury otoczenia jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Kiedy temperatura wokół jest zbyt niska, potrzebujemy urządzeń, które zapewnią nam ciepło, podwyższając temperaturę. Analogicznie, gdy wokoło robi się zbyt ciepło, szukamy sposobu na skuteczne ochłodzenie.

Chłodnictwo jest niezwykle ważną dziedziną, nie tylko ze względu na jego wpływ na komfort życia człowieka. Sprawdza się bowiem także w wielu innych sytuacjach, jak choćby przy produkcji artykułów spożywczych. Odpowiedniego chłodzenia wymagają też rozmaite maszyny, zwłaszcza takie urządzenia, które napędzane są silnikiem spalinowym.

Urządzenia chłodnicze znajdziemy więc zarówno w przedsiębiorstwach produkujących żywność, w sklepach, w domach (lodówki), a nawet w samochodach (chłodnice). W każdym z tych przypadków, konieczność montażu urządzeń chłodzących wymaga uwzględnienia innych ich parametrów technicznych i funkcji.

Co więcej, w każdym przypadku inny może być czynnik chłodzący, który zapewni odpowiednie funkcjonowanie urządzenia. Chłodzenie więc może się odbywać za pomocą wody, roztworów glikolowych, amoniaku czy dwutlenku węgla. Każdy z tych czynników chłodzących ma konkretne właściwości i zastosowania.

Woda może się przydać do chłodzenia silnika w chłodnicy, pod warunkiem jednak, że temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera. W innych przypadkach, czynnik chłodniczy będzie zwyczajnie zamarzał. Chłodzenie za pomocą wody odbywa się także w agregatach chłodniczych - chillerach. Wykorzystywane są one często w rybołówstwie do chłodzenia wody w zbiornikach, w których przechowywane są świeżo złowione ryby. Chillery mogą znaleźć zastosowanie nie tylko na statkach i kutrach rybackich.

Okazuje się, że sprawdzają się także w budownictwie, gdzie wykorzystywane są do osuszania budynków. Podobnie jak chłodnice, chillery mogą być chłodzone wodą, ale zimą zdecydowanie lepiej - w obu przypadkach - sprawdzają się roztwory glikolowe, które nie zamarzają pod wpływem niskich temperatur. Glikol etylenowy jest więc popularnym czynnikiem chłodniczym, choć zdecydowanie częściej w urządzeniach chłodniczych mamy do czynienia z innym czynnikiem - amoniakiem.

Amoniak idealnie nadaje się do chłodzenia. Pozwala skutecznie obniżać temperaturę dzięki doskonałym właściwościom termodynamicznym. Niestety, ma tę wadę, że w dużym natężeniu jest toksyczny i wybuchowy. W związku z tym, wielu producentów urządzeń, które chłodzone są amoniakiem, stara się możliwie jak najbardziej ograniczyć stężenie amoniaku w urządzeniach, bez szkody dla ich wydajności.

Nie zawsze jest to możliwe, dlatego instalacje chłodnicze, działające w oparciu o wykorzystanie amoniaku, muszą być eksploatowane zgodnie z instrukcjami. Każde urządzenie, w którym znajdować się będzie amoniak, musi przejść liczne testy, sprawdzające między innymi szczelność zbiorników.

Coraz częściej spotkać się można w chłodnictwie z urządzeniami, które mają zamontowane panele sterujące, pozwalające na bardziej zautomatyzowaną kontrolę pracy urządzenia. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z tych urządzeń, zwłaszcza ze względu na możliwość szybkiego wykrycia awarii i nawet drobnych usterek.

Montaż urządzeń chłodniczych, wbrew pozorom, nie dotyczy tylko przemysłu spożywczego. Konkretne maszyny wykorzystywane są także w innych gałęziach przemysłu, między innymi w gazownictwie, gdzie przechowywanie cieczy i gazów także wymaga odpowiednich warunków.